XIII Rajd Szkół Promujących Zdrowie-Roztocze 2013

W dniach 27.09. -29.09.2013r. odbył się w naszej XIII Rajd Szkół Promujących Zdrowie -Roztocze 2013. Gościliśmy uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z powiatu jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego.
27.09.2013r. godz.. 9.00 wspólnie zwiedziliśmy Muzeum Kresów w Lubaczowie i wzięliśmy udział w lekcji muzealnej przygotowanej przez Panią przewodnik.
Piesza wędrówka do Łukawca zaostrzyła nasz apetyt, dlatego po przybyciu do szkoły chętnie zasiedliśmy do posiłku – mamusie z Rady Rodziców zrobiły dla nas pyszne pierogi.

O godz.17.00 rozpoczęło się spotkanie z mieszkańcami naszej miejscowości, których warto poznać. Gościliśmy panie: Bronisławę Kluz, Helenę i Katarzynę Baran, Władysławę Mokrzycką i pana Marka Kopciucha. Wszystkie panie przygotowały wystawę swoich prac. Mogliśmy podziwiać piękne obrazy malowane i wyszywane, ręcznie robione zakładki do książek, kartki okolicznościowe, pamiętniki i świeczniki. Uwagę przyciągały wspaniałe serwetki robione na szydełku.
Pan Marek Kopciuch przygotował stanowisko, na którym mogliśmy zmierzyć się ze sztuką wyplatania koszyków z wikliny. Pani wicedyrektor przeprowadziła krótki wywiad z zaproszonymi gośćmi, związany z ich zamiłowaniami, po czym głos zabrała koordynator Szkół Promujących Zdrowie pani Teresa Krasnowska, która wyraziła podziw i uznanie dla tak pięknych prac i wyjątkowych talentów.
Spotkanie zakończyło się wspólną herbatką. Następnie rozpoczęła się wspólna zabawa w sali gimnastycznej: konkurs karaoke, tańce, gry i zabawy ruchowe. Po obfitej kolacji –pieczone kiełbaski – udaliśmy się na zasłużony odpoczynek (?!).

Nazajutrz, po porannej toalecie, gimnastyce i śniadaniu, pojechaliśmy do Baszni Dolnej, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu Osady Kresowej. Uczestnicy rajdu mieli okazję pogłębić wiedzę o historii Kresów Wschodnich, o życiu Polaków w przedwojennej Polsce poprzez udział w warsztatach z zakresu: stolarki, garncarstwa, w kuźni kowala i warsztacie szklarskim. Chętnie wzięliśmy udział w przygotowaniu ciasta na chleb. A potem zasiedliśmy do wspólnego ucztowania delektując się przepyszną grochówką.

Po powrocie do szkoły aktywnie odpoczywaliśmy na sali gimnastycznej: turniej piłki nożnej, gra w „cztery ognie”, rozgrzewając się przed dyskoteką.
W dyskotece bawiliśmy się wspaniale. Uczniom towarzyszyli opiekunowie rajdu i rodzice. Wszystkim dopisywał świetny humor. Zabawę zakończyliśmy o godz.22.00.

W niedzielę udaliśmy się całą grupą rajdową na poranną Mszę św. do kościoła w Łukawcu, po czym zwiedziliśmy Kaplicę Błogosławionego Jana Pawła II, stary, zabytkowy kościół pw. Trzech Króli oraz cerkiew. Po śniadaniu pani Teresa przeprowadziła krótką lekcję przyrody nt.:
Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego?, a następnie wybraliśmy się do pobliskiego lasu na grzyby. Nazbieraliśmy maślaków i podgrzybków, trafiło się nawet kilka prawdziwków.
Po obiedzie przyszedł czas na pakowanie i pożegnanie. Wszyscy uczestnicy wpisali się do naszej kroniki i pełni pozytywnych wrażeń opuścili naszą szkołę.