Biwak Szkoły Promującej Zdrowie- Ferie 2019

Biwak odbył się w dniach 12 – 13. 02. 2019r.w Publicznej Szkole Podstawowej w Łukawcu. Trzydziestu dziewięciu uczniów klas 1 – 6 SP, pod opieką p. Doroty Wróbel, p. Elżbiety Kuchciak i p. Marioli Sokół, spędziło dwa dni ferii promując zdrowy styl życia.

Na biwaku gościliśmy grupę 17 uczniów Szkoły Podstawowej w Nienowicach, którzy przyjechali pod opieką p. Doroty Michalewskiej i p. Sabiny Szewczyk.
Jak się okazało, już po chwili od otwarcia imprezy przez dyrektora naszej szkoły pana Dariusza Bogusza, uczniowie obu szkół doskonale potrafili zintegrować się i świetnie bawić realizując program biwaku.
Pierwszego dnia, po spotkaniu organizacyjnym, odbyły się warsztaty taneczne, w ramach których wytrwale uczyliśmy się ( z doskonałym zresztą efektem końcowym) : belgijki, skrzypka, crazy frog, chocolate, que si, que no. W tańcach uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Następnie rozpoczęły się konkurencje sportowe na wesoło. Wszyscy uczniowie, podzieleni na sześć zespołów mogli zmierzyć się w:
• wieszaniu prania na sznurku,
• sadzeniu i kopaniu ziemniaków,
• biegu w workach,
• przenoszeniu piłki na drewnianej łyżce,
• biegu z nadmuchanym balonikiem umieszczonym na ręczniku.

Wszystkie konkurencje przebiegały w sportowej atmosferze. Ponieważ czekało nas tego dnia jeszcze masę wyzwań, w nagrodę, w celu szybkiego uzupełnienia strat energii, pojedliśmy cukierków.
Następnie, po bardzo treściwym, pysznym obiedzie ( bo kto z nas nie lubi pierogów!), przygotowanym przez nasze wspaniałe, troskliwe panie z Rady Rodziców, pod egidą pani Edyty Kolano – DZIĘKUJEMY!!! – i po chwili odpoczynku, przystąpiliśmy do warsztatów w grupach:

1. Warsztaty kulinarne:

• ciasto marchewkowe, pod czujnym okiem pani Kasi Sycz, wykonały Emilka Sycz i Ola Kuchciak,
• nad ciastem szpinakowym, pod opieką pani Joli Czołacz i pani Sabiny Szewczyk, pracowały uczennice ze szkoły w Nienowicach,
• koktajl owocowo – warzywny, według przepisu i z pomocą pani Marioli Sokół oraz pani Doroty Michalewskiej wykonała grupa uczniów klas 1 – 6.

2. ” W zdrowym ciele zdrowy duch, więc owoce jedz za dwóch!” – pod takim hasłem pozostali uczniowie w grupach, z dostępnych materiałów, dowolną techniką, opracowywali plakaty tematyczne: Czy i dlaczego warto jeść marchewkę i szpinak?
Po ukończeniu prac plakaty wywiesiliśmy na drabinkach gimnastycznych w sali, ciasta, na chwilę odstawione do wystygnięcia, skonsumowaliśmy podczas dyskoteki, a koktajl – wypiliśmy tuż po przyrządzeniu. Wszystko smakowało naprawdę pysznie!
Dzień zakończyliśmy dyskoteką, przeplataną zabawami, np. w krzesełka, chusteczkę oraz tańcami grupowymi, m.in. belgijką.

Drugi dzień rozpoczęliśmy gimnastyką poranną, a po śniadaniu – były także pyszne naleśniki z dżemem! – z różnym powodzeniem – próbowaliśmy swoich możliwości wokalnych w Karaoke.
Następnie przystąpiliśmy do zajęć w grupach, mających na celu przygotowanie inscenizacji :

• „Na straganie” – kl.3,
• „Na marchewki urodziny” – kl.1,
• „Zakochana żaba” – kl. 1 i 3.

Pozostali uczniowie powtarzali i utrwalali poznane tańce grupowe i zabawy ruchowe.
Po pięknych występach, rozdaniu upominków przygotowanych przez panią Mariolę Sokół i panią Elżbietę Kuchciak, podziękowaniach w postaci dyplomów za pomoc w zorganizowaniu biwaku,zamknęliśmy naszą bardzo udaną imprezę.
Pozostało nam jedynie zjeść obiad, spakować się, uporządkować klasy i udać się do domów, aby w zaplanowany sposób spędzić kolejne dni ferii zimowych.