W dniach 29.09 – 01.10.2017r. gościliśmy 94 uczestników – uczniów i opiekunów – XV Pieszego Rajdu Szkół Promujących Zdrowie – Roztocze 2017. Impreza, pod patronatem Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia – z powiatowymi koordynatorkami : panią Teresą Krasnowską i Anną Sawicką na czele – odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej w Łukawcu.
Pierwszego dnia spotkaliśmy sie w Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie wzięliśmy udział w lekcji muzealnej, którą poprowadziła dla nas przewodnik muzeum Pani Barbara Łuczkowska. Z wielką uwaga wysłuchaliśmy wykładu o wielokulturowym dziedzictwie Kresów, obejrzeliśmy ekspozycje malarstwa religijnego oraz pięknych przedmiotów rzemiosła artystycznego, kultu religijnego i obrzędowego.
Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu miejscowości Wielkie Oczy. Z przeciekawą historią i zabytkami zapoznała nas Pani Elżbieta Nienajadło, Wieczór spędziliśmy na wspólnym śpiewaniu, któremu na organach akompaniował nasz wikary ksiądz Paweł Dynaka. Drugiego dnia rajdu udaliśmy się do Chutoru Gorajec. Tutaj po krótkiej lekcji z codziennego życia dawnych mieszkańców wsi, poprowadzonej przez Pana Marcina i Marinę Piotrowskich, całą grupą odtańczyliśmy belgijkę i poloneza.
Spotkanie z zielarzem z Gorajca Panem Zbigniewem Blizińskim zaowocowało wiedzą na temat zalet i właściwości roślin rosnących w okolicy, np. szanty zwyczajnej, pokrzywy, kory dębu.
Następnie pod egidą naszych przewodników przebyliśmy ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną wytyczoną przez młodzież. Na ekoszlaku oglądaliśmy budki lęgowe dla ptaków, specjale „hotele” dla owadów, zwiedziliśmy czatownię ornitologiczną. Dowiedzieliśmy się, że Gorajec jest idealnym miejscem do obserwacji różnych gatunków rzadko występujących ptaków np. orlików, dzięcioła czarnego. Pan Piotrowski zdradził nam jak skutecznie wywabić derkacza – potrzebne będą grzebień i np. karta płatnicza. Wśród zadań przygotowanych na wspólne poznawanie i odkrywanie okolicznej przyrody znalazło się: rozpoznawanie tropów zwierząt, poszukiwanie ukrytych mieszkańców lasu i owadów – udało nam się spotkać modliszkę, świerszcza, konika polnego, żuka gnojowego, natomiast bardzo ostrożnie przemknęliśmy obok gniazda szerszeni.
Po zwiedzeniu miejscowego skansenu i jednej z najstarszych, bo z 1586 r. drewnianych cerkwi grekokatolickich, zjedliśmy pyszną gorącą zupę przywiezioną nam przez nasze wspaniałe mamy.
Po pożegnaniu z gospodarzami Chutoru udaliśmy się do Folwarków, gdzie Pani Renata Płaskoń – zielarka -pasjonatka poprowadziła warsztaty ” Zielne gotowanie – Zielono mi”. Efektem końcowym były naleśniki ziołowe z dżemem z zielonych pomidorów przygotowane przez grupę chętnych uczniów. Jak się dowiedzieliśmy w cieście naleśnikowym znalazły się: zblendowana pokrzywa, żółtlica drobnolistna, liście cukinii i liście mleczu. Po degustacji naleśników spotkaliśmy się wszyscy przy ognisku, gdzie upiekliśmy kiełbaski.
Wieczór urozmaicił nam występ Kamila Skwaryło – mistrza Freestyle Football, którego mogliśmy podziwiać dzięki wspaniałomyślności i pomocy księdza Pawła Dynaki. Dzień zakończyliśmy wspólną dyskoteką.
W niedzielę, po mszy św. i śniadaniu, podzieleni na trzy grupy, zwiedziliśmy Izbę Pamięci Jana Pawła II – patrona naszego gimnazjum, znajdującą się w naszej szkole. W południe, po uporządkowaniu szkoły zakończyliśmy rajd, który dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.
Publiczną Szkołę Podstawową w Łukawcu reprezentowało 20 uczniów pod opieką koordynator d/s promocji zdrowia pani Doroty Wróbel, pani Wiesławy Sopel i pani Gabrieli Rakoczy.
Serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym Mamom reprezentującym Radę Rodziców za trzydniową obecność na rajdzie, przepyszne posiłki i ciepły uśmiech.